Nome |
Alias |
|
|
|
|
Atkinson Annie |
- |
|
- |
|
- |
Cochi Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Fiorentini Mario |
- |
|
- |
|
- |
Heider Hans |
- |
|
- |
|
- |
Poli Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Bendosio Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Blieck Maurice |
- |
|
- |
|
- |
Giles William |
- |
|
- |
|
- |
Guiducci Giovanni Gualberto |
- |
|
- |
|
- |
Mona Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Sandys Frederick o Antony Frederick Augustus |
- |
|
- |
|
- |
Vacani Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Guiducci Neri |
- |
|
- |
|
- |
Pinson Charles |
- |
|
- |
|
- |
Bonch Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Cappa Legora Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Cernigoi Augusto |
- |
|
- |
|
- |
Chiriaeff Eugène |
- |
|
- |
|
- |
Cockx Philibert |
- |
|
- |
|
- |
De Simon Mafai Raphael |
- |
|
- |
|
- |
Galli Fortunato |
- |
|
- |
|
- |
Greppi A. |
- |
|
- |
|
- |
Lancetti Federico |
- |
|
- |
|
- |
Pacilio Antimo |
- |
|
- |
|
- |
Schwind Moritz Ludwig von |
- |
|
- |
|
- |
Zombory Lodovico |
- |
|
- |
|
- |
Costantini Gino |
- |
|
- |
|
- |
Galli Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Garzia Federico |
- |
|
- |
|
- |
Gethin F. Percy |
- |
|
- |
|
- |
Buzzi Maria |
- |
|
- |
|
- |
Mendez Bringa Narciso |
- |
|
- |
|
- |
Sciadr Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Vanzo Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Belisario Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Marrocco Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Cataldi Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Ceronetti Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Pacini Elda |
- |
|
- |
|
- |
Polidori Gian Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Vara Ercole |
- |
|
- |
|
- |
De Toro Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Antonione Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Bayer Augusto |
- |
|
- |
|
- |
De Simone Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
De Vai Michele |
- |
|
- |
|
- |
Cappellari A. |
- |
|
- |
|
- |
Della Vos Cardowskaya Olga |
- |
|
- |
|
- |
Ducci Margherita |
- |
|
- |
|
- |
Paciurea D. |
- |
|
|
|
- |
Regis Carolina |
- |
|
- |
|
- |
Spagna Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Antonucci Maria Clotilde |
- |
|
- |
|
- |
Bertelli Camillo |
- |
|
- |
|
- |
Ducker Eugène Gustav |
- |
|
- |
|
- |
Ferrari Goffredo |
- |
|
- |
|
- |
Frosini Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Greuell Arthur |
- |
|
|
|
- |
Altarelli Adele |
- |
|
- |
|
- |
Blommers B. J. |
- |
|
|
|
- |
De Simone Michele |
- |
|
- |
|
- |
Goffin Jean |
- |
|
- |
|
- |
Menegazzi Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Paczka Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Panzani Pellegrini Gemma |
- |
|
- |
|
- |
Priestley Flora L. |
- |
|
- |
|
- |
Roegels Andreas |
- |
|
- |
|
- |
Trevisani Montini Maria |
- |
|
- |
|
- |
Patturelli Giambattista |
- |
|
- |
|
- |
Brunner Ferdinand |
- |
|
|
|
- |
Trevisiol Nestore |
- |
|
- |
|
- |
Blos Carl |
- |
|
- |
|
- |
D'Aroma Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Grey Anna |
- |
|
- |
|
- |
Musso Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Roelofs Willem |
- |
|
- |
|
- |
Tagliaferri Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Tessari Emma |
- |
|
- |
|
- |
Tomei Mario |
- |
|
- |
|
- |
Varese Gerolamo |
- |
|
- |
|
- |
Verderame Benedetto |
- |
|
- |
|
- |
Aonzo Rina |
- |
|
- |
|
- |
Conti Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Costanzo Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Sabatelli Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Aglietti Guido |
- |
|
- |
|
- |
C. U. |
- |
|
- |
|
- |
Galli Mario |
- |
|
- |
|
- |
Ligi Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Mancini Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Mondelli Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Politi Sebastiano |
- |
|
- |
|
- |
Tagliaferri Pier Augusto |
- |
|
- |
|
- |
Gasparini Bruna |
- |
|
|
|
- |
Nicholson -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Righetti Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Sabatelli Luigi |
- |
|
|
|
- |
Fantini Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Gimelli Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Ciappa Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Barnes Archibald |
- |
|
- |
|
- |
Martinez Vazquez Eduardo |
- |
|
- |
|
- |
Moriggi Arturo |
- |
|
- |
|
- |
Mutafoff Alexandre |
- |
|
- |
|
- |
Westcott Carlotta |
- |
|
- |
|
- |
Carruba Luigi |
- |
|
|
|
- |
Cerruti Olga |
- |
|
- |
|
- |
Hekking J. Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Volpe Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Berti Giorgio |
- |
|
- |
|
- |
Pedretti Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Scalercio Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Curtis Ralph |
- |
|
- |
|
- |
Fossi Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Lotufo Rocco |
- |
|
- |
|
- |
Reichenberg Oswaldo |
- |
|
- |
|
- |
Boschi Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Bruno Goffredo |
- |
|
- |
|
- |
Ghenke M. |
- |
|
- |
|
- |
Kragh Johannes |
- |
|
- |
|
- |
Milani Olga |
- |
|
- |
|
- |
Paoletti Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Martucci Teodoro |
- |
|
- |
|
- |
Alvarez Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Bruno Maria |
- |
|
- |
|
- |
Fantoni Antonio |
Tonci Fantoni |
|
- |
|
- |
Menendez Y Dominguez Manuel |
- |
|
- |
|
- |
Mutti Adolfo |
- |
|
|
|
- |
Rossi Giuseppe (scultore) |
- |
|
- |
|
- |
Pellecchia Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Scarano Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Benenati Michelina |
- |
|
- |
|
- |
Delle Site Mino |
- |
|
- |
|
- |
Gasparri Nino |
- |
|
- |
|
- |
Kralj Tone |
- |
|
- |
|
- |
Monfrini L. |
- |
|
- |
|
- |
Vicent Mengual Julio |
- |
|
- |
|
- |
Zambelli Silvio |
- |
|
- |
|
- |
Bruno Oreste |
- |
|
- |
|
- |
Cappellini Gino Giuseppe |
- |
|
|
|
- |
De Hruschka Irene |
- |
|
|
|
- |
Goltz Alexander |
- |
|
|
|
- |
Hely Enrico |
- |
|
- |
|
- |
May Philipp William |
- |
|
- |
|
- |
Viceconti Nicolò |
- |
|
- |
|
- |
Agostini Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Augimeri Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Bruno Ottavio |
- |
|
- |
|
- |
Del Giudice Errico |
- |
|
- |
|
- |
Marullier Errico |
- |
|
- |
|
- |
Viggiano Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Boasso Giorgio |
- |
|
- |
|
- |
Boschini Raffaello |
- |
|
- |
|
- |
Grignaschi Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Marcora Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Milanoli Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Paernio Appio |
- |
|
- |
|
- |
Pezzoli Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Seurat Georges |
- |
|
|
|
- |
Vicino Felice |
- |
|
- |
|
- |
Marzolla Benedetto |
- |
|
- |
|
- |
Stoeving Curt |
- |
|
- |
|
- |
Volpes Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Ágoston Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Marcotte Marie Antoniette |
- |
|
- |
|
- |
Martini E. |
- |
|
- |
|
- |
Mayer Giuseppa |
- |
|
- |
|
- |
Pezzoli Sierio |
- |
|
- |
|
- |
Scarano Marcello |
- |
|
- |
|
- |
Testa Carmelo |
- |
|
- |
|
- |
Varvaro Giovanni |
- |
|
|
|
- |
Balestrieri Bernardo |
- |
|
- |
|
- |
Cusmano Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Fuchs Emile |
- |
|
- |
|
- |
Gherarducci Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Grigoletti Michelangiolo |
- |
|
|
|
- |
Lindberg Johan Erik |
- |
|
|
|
- |
Monico Enza |
- |
|
- |
|
- |
Aumonier James |
- |
|
- |
|
- |
Cervellati Luigi |
- |
|
|
|
- |
Ciacelli Arturo |
- |
|
- |
|
- |
Fucini Elisa |
- |
|
- |
|
- |
Kraus August |
- |
|
- |
|
- |
Landowski Paul |
- |
|
- |
|
- |
Severi Aldo |
- |
|
- |
|
- |
Aumonier Louisa |
- |
|
- |
|
- |
Bazzi Mario Gaspare |
- |
|
- |
|
- |
Bertieri Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Cabras Pintor Lazzaro |
- |
|
- |
|
- |
Cussigh Arturo |
- |
|
- |
|
- |
Daubigny Charles François |
- |
|
|
|
- |
Gonella Arch. |
- |
|
- |
|
- |
Huib Luns |
- |
|
- |
|
- |
Morley Harry |
- |
|
- |
|
- |
Nicoli Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Peploe S. J. |
- |
|
- |
|
- |
Sanquirico Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Scaravelli Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Vascon Gino |
- |
|
- |
|
- |
Benham Hay Jaine |
- |
|
- |
|
- |
Cotti Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Cutarelli Alfonso |
- |
|
- |
|
- |
Fucini Loris |
- |
|
- |
|
- |
Gonella Luciano |
- |
|
- |
|
- |
Monnet F. |
- |
|
- |
|
- |
Sabelli Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Stolba Leopold |
- |
|
- |
|
- |
Cutesco Stork Cecilia |
- |
|
- |
|
- |
Fucini Mippia |
- |
|
- |
|
- |
Krausz Wilhelm Victor |
- |
|
|
|
- |
Morlotti Ennio |
- |
|
|
|
- |
Stolovsky Josef |
- |
|
- |
|
- |
Vitelli Agostino |
- |
|
- |
|
- |
Apricale Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Bàlint -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Bidasio Camillo |
- |
|
- |
|
- |
Bonetti Michele |
- |
|
- |
|
- |
Cattaneo Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Keller Arthur Ignatius |
- |
|
- |
|
- |
Mormile Corinna |
- |
|
- |
|
- |
Raggio Santo |
- |
|
- |
|
- |
Vasetti G. |
- |
|
- |
|
- |
Vidovszky Béla |
- |
|
- |
|
- |
Voltan Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Mastracchio Michele |
- |
|
- |
|
- |
Bidasio Imberti Sandro |
- |
|
- |
|
- |
Cabutti Eugenia |
- |
|
- |
|
- |
Contini Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Farchi Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Milesi Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Raggio Teofilo |
- |
|
|
|
- |
Stone Melicent |
- |
|
- |
|
- |
Benini Amedeo |
- |
|
- |
|
- |
Bonfante Egidio |
- |
|
- |
|
- |
Dufrenoy Georges Leon |
- |
|
- |
|
- |
Grilli Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Janssens René |
- |
|
|
|
- |
Olivari Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Raggio Tommaso |
- |
|
- |
|
- |
Roi Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Aureli Raniero |
- |
|
- |
|
- |
Ghersi Marcella |
- |
|
- |
|
- |
Gonni Gonich (g.gonni) |
- |
|
- |
|
- |
Scarienzi Lia |
- |
|
- |
|
- |
Mastrojanni Costantino |
- |
|
- |
|
- |
Viviani Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Farfa Tommasini Vittorio detto Calze ma-mi |
- |
|
- |
|
- |
Vierin Emmanuel |
- |
|
- |
|
- |
Voltolina Nello |
- |
|
- |
|
- |
Bollerro Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Benini Lamberto |
- |
|
- |
|
- |
Dufy Raoul |
- |
|
- |
|
- |
Gontcharova Nathalie |
- |
|
- |
|
- |
Landucci Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Reiser Carl |
- |
|
- |
|
- |
Bruschettini Renata |
- |
|
- |
|
- |
Landucci Marco |
- |
|
- |
|
- |
Mandelli Pompilio |
- |
|
- |
|
- |
Spaventi Silvio Marco |
- |
|
- |
|
- |
Wichmann Elmquist Erna |
- |
|
- |
|
- |
Ballarini Ernesto |
- |
|
- |
|
- |
Bocca Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Catti Michele |
- |
|
- |
|
- |
Ciancolini Augusto |
- |
|
- |
|
- |
Czaijkowski Stanislaw |
- |
|
- |
|
- |
De Torre Y Barastegui Quintin |
- |
|
- |
|
- |
Gallino Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Sant J. |
- |
|
- |
|
- |
Scognamiglio Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Von Angeli Heinrich |
- |
|
- |
|
- |
Pirenne Maurice |
- |
|
- |
|
- |
Zucchetti Alessandro |
- |
|
|
|
- |
Scognamiglio Annibale |
- |
|
- |
|
- |
Ferraris Severino |
- |
|
- |
|
- |
Martini Vasco |
- |
|
- |
|
- |
Menon Ines |
- |
|
- |
|
- |
Montalba Hilda |
- |
|
|
|
- |
Probst Jakob |
- |
|
|
|
- |
Rigutini Bulle Elisa |
- |
|
- |
|
- |
Santa Maria Marceliano |
- |
|
- |
|
- |
Sevier Michael |
- |
|
- |
|
- |
Von Bayer Bertha |
- |
|
- |
|
- |
Denhard Federigo |
- |
|
- |
|
- |
Bieletto Benedetto |
- |
|
- |
|
- |
Bruschi De Neuberg Nando |
- |
|
- |
|
- |
Cauer Stanislaus |
- |
|
- |
|
- |
Gussmann Otto |
- |
|
- |
|
- |
Troletti Anselmo |
- |
|
- |
|
- |
Arambasic Dragoljub |
- |
|
- |
|
- |
Olivero Enrico |
- |
|
- |
|
- |
Scarpabolla Francesco |
- |
|
|
|
- |
Seyler Julius |
- |
|
- |
|
- |
Speed Harold |
- |
|
- |
|
- |
Viganoni Solone |
- |
|
- |
|
- |
Ballerini Felice |
- |
|
- |
|
- |
Barras Edmondo |
- |
|
- |
|
- |
Brush De Forest George |
- |
|
- |
|
- |
Gussoni Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Moro Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Vigeland Gustav o Adolf Gustav |
- |
|
|
|
- |
Mattioli Raffaele |
- |
|
- |
|
- |
Von Brucke Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Ahlberg Olof |
- |
|
- |
|
- |
Davis Henry W. B. |
- |
|
- |
|
- |
Milliet Di Faverges Enrichetta |
- |
|
- |
|
- |
Perdoni Torquato |
- |
|
- |
|
- |
Trombini Franco Maria |
- |
|
- |
|
- |
Bielschowskj Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Ciani Raffaello |
- |
|
- |
|
- |
Gussoni Vittorio |
- |
|
- |
|
- |
Procter Dod |
- |
|
- |
|
- |
Beaumont Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Bosio Carolina |
- |
|
- |
|
- |
Ciani Vittore Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Esteve Botey Francisco |
- |
|
- |
|
- |
Gallo Ciro Mario |
- |
|
|
|
- |
Magazzù Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Procter Ernest |
- |
|
|
|
- |
Renazzi Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Santamaria Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Tetar Van Elven Fumero Annetta |
- |
|
- |
|
- |
Tromboni Costanza |
- |
|
- |
|
|
Vataghin Basilio |
- |
|
- |
|
- |
Cooper Samuel |
- |
|
- |
|
- |
Olivero Pier Alberto |
- |
|
- |
|
- |
Rimaudo Giacomo |
- |
|
- |
|
- |
Smith Charles Herbert |
- |
|
- |
|
- |
Balliana Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Bruzzese Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Capsoni Aurelio |
- |
|
|
|
- |
Davis Williams Arthur |
- |
|
|
|
- |
Magello Carlo |
- |
|
|
|
- |
Milne Malcolm |
- |
|
|
|
- |
Ballin Alberto |
- |
|
- |
|
- |
Ciapini Dino |
- |
|
|
|
- |
Guthrie James |
- |
|
|
|
- |
Proctor Alexander Phimister |
- |
|
- |
|
- |
Rimini Abramo |
- |
|
- |
|
- |
Spence Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Tamburini C. |
- |
|
- |
|
- |
Troni Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Vagnetti Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Brendel Carl Alexander |
- |
|
|
|
- |
Ferrazin Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Krohg Oda |
- |
|
|
|
- |
Lange Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Martinotti Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Bosco Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Cavalchini Di S. Severino Gregorio |
- |
|
- |
|
- |
Da Passano Maria |
- |
|
- |
|
- |
Lucarini Giorgi Giorgina |
- |
|
- |
|
- |
Maresco Pearce C. |
- |
|
- |
|
- |
Menzel A. |
- |
|
- |
|
- |
Stott Edward |
- |
|
- |
|
- |
Tropea Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Bosco Aurelio |
- |
|
- |
|
- |
De Vecchi Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Manfredi Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Perelli Lovazzano Maria |
- |
|
- |
|
- |
Sacco Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Spence Harry |
- |
|
- |
|
- |
Grasso Michele |
- |
|
- |
|
- |
Ambrosetti Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Barrilis Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Benois Alexander Nikolajewitch |
- |
|
|
|
- |
Ciardi Albina Olga |
- |
|
- |
|
- |
Herbert Smith Charles |
- |
|
- |
|
- |
Lipizer Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Manfredi Franco |
- |
|
- |
|
- |
Piaggio Mussini Luisa |
- |
|
- |
|
- |
Toni Domio (vecchietti in Capelli) |
- |
|
- |
|
- |
Von Hennigs Gosta |
- |
|
- |
|
- |
Da Porto Salvatore |
- |
|
- |
|
- |
Herbin Alberto |
- |
|
- |
|
- |
Santarelli Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Chagall Marc |
- |
|
|
|
- |
Coppedè Matilde |
- |
|
- |
|
- |
Galluccio Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Romagnoli Fernanda |
- |
|
- |
|
- |
Spencer Alice |
- |
|
- |
|
- |
Colucci Rocco |
- |
|
- |
|
- |
Pinto Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Bossi Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Cadorin Romeo |
- |
|
- |
|
- |
Ghiglione Costanzo Giovanna |
- |
|
- |
|
- |
Thayer Abbott Handerson |
- |
|
|
|
- |
Pinto Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Scotto Errico |
- |
|
- |
|
- |
Avella Andrea |
- |
|
- |
|
- |
Da Rin Tommaso |
- |
|
- |
|
- |
Ferrè Natale |
- |
|
- |
|
- |
Spencer Gilbert |
- |
|
- |
|
- |
Vecchi Anna |
- |
|
- |
|
- |
Von Heyden Hubert |
- |
|
- |
|
- |
Di Maria Aniello |
- |
|
- |
|
- |
Cavalieri R. Anita |
- |
|
- |
|
- |
Da Rios Luigi |
- |
|
|
|
- |
Fumagalli Pierina |
- |
|
- |
|
- |
Hutton Emily |
- |
|
- |
|
- |
Stracquadaini Vito |
- |
|
- |
|
- |
Wilkinson N. |
- |
|
- |
|
- |
Ajello Roberto |
- |
|
|
|
- |
Bertoli Ettore |
- |
|
- |
|
- |
De Vigne Paul |
- |
|
- |
|
- |
Galofre Baldomero |
- |
|
|
|
- |
Kruglikowa Jelisaweta |
- |
|
- |
|
- |
Morozzo Della Rocca Carolina |
- |
|
- |
|
- |
Ponscarme Hubert o Francois Joseph Hubert |
- |
|
- |
|
- |
Scoti Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Trovamala Gentile Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Mele Di Poppano Ippolito |
- |
|
- |
|
- |
Avenali Marcello |
- |
|
- |
|
- |
Bossi Clemente |
- |
|
- |
|
- |
Leiper William |
- |
|
- |
|
- |
Pisani Giuseppe Maria |
- |
|
- |
|
- |
Trovatino Salvatore |
- |
|
- |
|
- |
Vignali Iacopo |
- |
|
- |
|
- |
Giordano Andrea |
- |
|
- |
|
- |
Kruse Carl Max |
- |
|
- |
|
- |
Ambrosoli Lia |
- |
|
- |
|
- |
Balzarini Agostino |
- |
|
- |
|
- |
Cowper Codogan F. |
- |
|
- |
|
- |
Kerschbaumer Anton |
- |
|
- |
|
- |
Spenlove Spenlove Frank |
- |
|
- |
|
- |
Thermignon Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Zandomeneghi Lodovico |
- |
|
- |
|
- |
Bartegatti Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Ciardulli Luigi |
- |
|
- |
|
- |
D'Ippolito Lombardi Maria |
- |
|
- |
|
- |
Pisani Nerina |
- |
|
|
|
- |
Tamone Cornelio |
- |
|
- |
|
- |
Thermignon Mina Celestina |
- |
|
- |
|
- |
Vignazia Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Ajolfi Elia |
- |
|
- |
|
- |
Bartelletti Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Becchina Gian |
Gianbecchina |
|
- |
|
- |
Gattinoni Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Jennings Leonard |
- |
|
|
|
- |
Lucchesi Edmondo |
- |
|
- |
|
- |
Paukert Stino |
- |
|
- |
|
- |
Properzi Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Zanella Laura |
- |
|
- |
|
- |
Ajrardi G. B. |
- |
|
- |
|
- |
Bigi Egeria |
- |
|
- |
|
- |
Ferrero Fernando |
- |
|
- |
|
- |
Goriuchkin Sorokopoudow Iwan |
- |
|
- |
|
- |
Vedova Emilio |
- |
|
|
|
- |
Bonifazi Adriano |
- |
|
- |
|
- |
Bossi Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Carafa Di Noja Pompeo |
- |
|
- |
|
- |
D'Abenante Mario |
- |
|
- |
|
- |
Magini Orlando |
- |
|
- |
|
- |
Parachinetto Franco |
- |
|
- |
|
- |
Thevenet Louis |
- |
|
- |
|
- |
Williams Ballard Frederick |
- |
|
- |
|
- |
Campini Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Kever Jacob Simon Hendrik |
- |
|
|
|
- |
Nitschke Walter |
- |
|
- |
|
- |
Olle Pinel Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Rajano Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Romanelli Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Scotto Angela |
- |
|
- |
|
- |
Akerberg Knut |
- |
|
- |
|
- |
Bertolotti Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Mari Franco |
- |
|
- |
|
- |
Pagliarini Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Veglia Felice |
- |
|
- |
|
- |
Ferrero Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Keyser Ephraim |
- |
|
- |
|
- |
Olleros Y Quintana Blas |
- |
|
- |
|
- |
Bocconi Settimio |
- |
|
- |
|
- |
Cozzolino Ciro |
- |
|
- |
|
- |
Francesconi Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Nakken W. C. |
- |
|
- |
|
- |
Nivinsky Iganti Ignatievitch |
- |
|
- |
|
- |
Piani Faggi Arduina |
- |
|
- |
|
- |
Taneff Nicolas |
- |
|
|
|
- |
Tooby Charles Richard |
- |
|
- |
|
- |
Trulson Anders |
- |
|
|
|
- |
Zuloaga Ignazio |
- |
|
|
|
- |
Barth Wilhelm |
- |
|
- |
|
- |
Kezdi Kovacs Laszlo |
- |
|
- |
|
- |
Smyth Max L. |
- |
|
- |
|
- |
Politi Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Biglioli Mario |
- |
|
- |
|
- |
Cavalleri Ferdinando |
- |
|
- |
|
- |
Pisanti Gian Raimondo |
- |
|
- |
|
- |
De Amezaga M. Cristina |
- |
|
- |
|
- |
Fasolis Giacinto |
- |
|
- |
|
- |
Strang Ian |
- |
|
- |
|
- |
Valente Libero |
- |
|
- |
|
- |
Hernandez Majera Miguel |
- |
|
- |
|
- |
Morsilli Erminia |
- |
|
- |
|
- |
Piscicelli Roberto |
- |
|
- |
|
- |
Romani Giulio Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Sacheri Maria |
- |
|
- |
|
- |
Santini Torello |
- |
|
- |
|
- |
Daffinger Moritz Michael |
- |
|
- |
|
- |
Fasolo V. |
- |
|
- |
|
- |
Giorgetti Ercole |
- |
|
- |
|
- |
Nanin Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Perina Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Tango Camillo |
- |
|
- |
|
- |
Willumsen Jens Ferdinand |
- |
|
|
|
- |
Brattelli Ismaele |
- |
|
- |
|
- |
Haag Camilla |
- |
|
- |
|
- |
Khrenow Alexandr |
- |
|
- |
|
- |
Spighi Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Bresciano Errico |
- |
|
- |
|
- |
Fassbender Josef |
- |
|
- |
|
- |
Sneyders Pietro |
- |
|
|
|
- |
Zurlo Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Brienza Achille |
- |
|
- |
|
- |
Buccinelli Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Furno Dellino Federico |
- |
|
- |
|
- |
Lapi Giovacchino |
- |
|
- |
|
- |
Luchetti Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Mariani Vittorio |
- |
|
- |
|
- |
Scharf Victor |
- |
|
- |
|
- |
Shepperson Claude A. |
- |
|
- |
|
- |
Tani Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Velati Odoardo |
- |
|
- |
|
- |
Vondràk Jaroslav |
- |
|
- |
|
- |
Collet Paul |
- |
|
|
|
- |
Corbetta Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
F. Lina |
- |
|
- |
|
- |
Franchi Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Nobili Fiorenza |
- |
|
- |
|
- |
Perinetti Emilio |
- |
|
|
|
- |
Resasco Maria |
- |
|
- |
|
- |
Sherborn Charles William |
- |
|
- |
|
- |
Cordella Federico |
- |
|
- |
|
- |
Bandone F. |
- |
|
- |
|
- |
Bertoncelli Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Franchi Benedetto |
- |
|
- |
|
- |
Hertel Albert |
- |
|
- |
|
- |
Little Robert |
- |
|
- |
|
- |
Marzano Ennio |
- |
|
- |
|
- |
Mergaert Desiderato |
- |
|
- |
|
- |
Napoli Guglielmo |
- |
|
- |
|
- |
Rambaudi Piero |
- |
|
- |
|
- |
Spillmann G. |
- |
|
- |
|
- |
Vonnoh Potter Bessie |
- |
|
- |
|
- |
Pontigliosi Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Signor n.s. |
- |
|
- |
|
- |
Ammagliati Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Bandoni Lorenzo |
- |
|
- |
|
- |
Prouvè Victor |
- |
|
- |
|
- |
Correale Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Durante Salvatore |
- |
|
- |
|
- |
Ponzi Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Benvenuti Guido |
- |
|
- |
|
- |
Cagnato Piva Cecilia |
- |
|
- |
|
- |
Cavalli Enrico |
- |
|
|
|
- |
Joachim Chr. |
- |
|
- |
|
- |
Kulikow Iwan |
- |
|
- |
|
- |
Marzaroli Cristoforo |
- |
|
- |
|
- |
Miniati Paoli Rina |
- |
|
- |
|
- |
Morziello Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Naray Aurel |
- |
|
- |
|
- |
Provaggi -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Ripari Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Scudder Janet |
- |
|
|
|
- |
Velluti Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Wilson Guglielmo |
- |
|
- |
|
- |
Becker Gundahl Carl Johann |
- |
|
- |
|
- |
Dupuis Toon |
- |
|
- |
|
- |
Gaul August |
- |
|
- |
|
- |
Kulle Axel Teodor |
- |
|
- |
|
- |
Marzatico Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Paillard Henri Pierre |
- |
|
- |
|
- |
Rambelli Vittorio |
- |
|
- |
|
- |
Strauss Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Bilancini Reginaldo |
- |
|
- |
|
- |
Cifani Domenico |
- |
|
|
|
- |
Doboujinski Mstislaw |
- |
|
- |
|
- |
Gamba Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Hervieu Louise Jeanne Aimée |
- |
|
- |
|
- |
Mosca Guido |
- |
|
- |
|
- |
Shinn Everett |
- |
|
- |
|
- |
Ammendola Gian Battista |
- |
|
|
|
- |
Breyer Robert |
- |
|
- |
|
- |
Mosca Lidia |
- |
|
- |
|
- |
Romano Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Bodini Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Cavalli Maria Teresa |
- |
|
- |
|
- |
Gambacorta Nicolò |
- |
|
- |
|
- |
Santoro Giovan Battista |
- |
|
- |
|
- |
Strazzabosco Luigi |
- |
|
|
|
- |
Valentini Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Mazzoli Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Monteverde Filippo |
- |
|
- |
|
- |
Roster Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Abati Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Ferri Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Marietti Emilia |
- |
|
- |
|
- |
Poole Henry |
- |
|
- |
|
- |
Abbate Felice |
- |
|
- |
|
- |
Minervini Flaminio |
- |
|
- |
|
- |
Bodrato Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Craveri Romildo |
- |
|
- |
|
- |
Fattorini Eliseo |
- |
|
- |
|
- |
Grossi Giannino |
- |
|
- |
|
- |
Ongaro Max |
- |
|
- |
|
- |
Vendrame Gualtiero |
- |
|
|
|
- |
Brianzi Napoleone |
- |
|
- |
|
- |
Cordati Bruno |
- |
|
- |
|
- |
Dobrowsky Joseph |
- |
|
- |
|
- |
Fuster Alberto |
- |
|
|
|
- |
Johansen Viggo |
- |
|
|
|
- |
Ramon Zaragoza José |
- |
|
|
|
- |
Societa' musiva Veneziana |
- |
|
- |
|
- |
Smitti Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Bertrand Maria |
- |
|
- |
|
- |
Faure Amandus |
- |
|
- |
|
- |
Ferri Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Foco Gildo |
- |
|
- |
|
- |
Ludecke August |
- |
|
|
|
- |
Nardi Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Bertucci Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Casciaro Carolina |
- |
|
- |
|
- |
Heu Josef |
- |
|
- |
|
- |
Lenci Marino |
- |
|
- |
|
- |
Tucker Allen |
- |
|
|
|
- |
Solari Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Billia Ada |
- |
|
- |
|
- |
Cilia Federico |
- |
|
- |
|
- |
Lenci Scavini |
- |
|
- |
|
- |
Marin John |
- |
|
- |
|
- |
Strianese Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Beruete Aureliano de |
- |
|
- |
|
- |
Billiazzi Raffaele |
- |
|
- |
|
- |
Grossmann Rudolf |
- |
|
- |
|
- |
Magnetti Maria |
- |
|
|
|
- |
Rota Edgardo |
- |
|
- |
|
- |
Tao Chi Tzu Shih-t'ao |
- |
|
- |
|
- |
Buono Filippo |
- |
|
- |
|
- |
Focosi Roberto |
- |
|
- |
|
- |
Monti Annibale |
- |
|
- |
|
- |
Spini Giacomo |
- |
|
- |
|
- |
Thomson Leslie |
- |
|
- |
|
- |
Prota Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Marin Garcés Isidoro |
- |
|
- |
|
- |
Villamarina Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Cascini Salvatore |
- |
|
- |
|
- |
Francia Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Mertens Charles |
- |
|
- |
|
- |
Oppenheimer Josef |
- |
|
- |
|
- |
Paladini Ernesto |
- |
|
|
|
- |
Thony Eduard |
- |
|
- |
|
- |
Valerio Alessio |
- |
|
- |
|
- |
Giotti Germano |
- |
|
- |
|
- |
Mazzoni Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Nodari Giovanni Battista |
- |
|
- |
|
- |
Sofianopulo Cesare |
- |
|
- |
|
- |
Bedotti Ilario |
- |
|
- |
|
- |
Beothy Sandor |
- |
|
- |
|
- |
Cimaglia Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
De Arcangelis Augusto |
- |
|
- |
|
- |
Kirchner Eugen |
- |
|
- |
|
- |
Rettori Aldo |
- |
|
- |
|
- |
Boer Guido |
- |
|
- |
|
- |
Cardone Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Lensi Corrado |
- |
|
- |
|
- |
Psacharopulo Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Soggetti Gino |
- |
|
- |
|
- |
Falcon Errico |
- |
|
- |
|
- |
Jandoli Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Bartolini Vittorio |
- |
|
- |
|
- |
Durini Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Larsson Gottfrid |
- |
|
- |
|
- |
Pucci Alfonso |
- |
|
- |
|
- |
Roth August |
- |
|
- |
|
- |
Saponaro Salvatore |
- |
|
|
|
- |
Somma Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Chase William Merrit |
- |
|
|
|
- |
Dake Carel Lodewyk |
- |
|
- |
|
- |
Kiselewa Hélèna |
- |
|
- |
|
- |
Parigi Marino |
- |
|
- |
|
- |
Sebastio Nicola |
- |
|
- |
|
- |
Thorne Wold Oluf |
- |
|
- |
|
- |
Aria Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Beer Fausta |
- |
|
|
|
- |
Boerio Lina |
- |
|
- |
|
- |
Caironi Agostino |
- |
|
- |
|
- |
Giacomasso Alberto |
- |
|
|
|
- |
Mantica Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Tuminello Ludovico |
- |
|
- |
|
- |
Withers Alfred |
- |
|
- |
|
- |
Beer Federico |
- |
|
- |
|
- |
Besnard Dubray Charlotte Gabrielle |
- |
|
- |
|
- |
Candia Domenico |
- |
|
|
|
- |
Joll Patrick |
- |
|
- |
|
- |
Chauchet Charlotte |
- |
|
- |
|
- |
Porcia Ferdinando |
- |
|
- |
|
- |
Sala Ettore |
- |
|
- |
|
- |
Baccarisas Gustavo |
- |
|
- |
|
- |
Beetz Eliza |
- |
|
- |
|
- |
De Barbieri Enrico |
- |
|
- |
|
- |
Locatelli Orfeo |
- |
|
- |
|
- |
Sala Eugenio |
- |
|
- |
|
- |
Ajello Pasquale |
- |
|
- |
|
- |
Famiglietti Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Jaselli Nicola |
- |
|
- |
|
- |
Quercia Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Bessalet -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Debras Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Jona Michele |
- |
|
- |
|
- |
Lasciac A. |
- |
|
- |
|
- |
Palandri Silvano |
- |
|
- |
|
- |
Struck Hermann |
- |
|
- |
|
- |
Villanis Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Giacometti Erminio |
- |
|
- |
|
- |
Romoli Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Sokolow Teodosio |
- |
|
|
|
- |
Alano Raffaele |
- |
|
- |
|
- |
Besso Alda |
- |
|
- |
|
- |
Calì Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Cumano Attilio |
- |
|
- |
|
- |
Bini Alberto |
- |
|
- |
|
- |
Dusi Rodolfo |
- |
|
- |
|
- |
Hallowell George Hawley |
- |
|
- |
|
- |
Nogue Y Masso José |
- |
|
|
|
- |
Piccaroli Bartolomeo |
- |
|
- |
|
- |
Saraceni Tommaso |
- |
|
- |
|
- |
Albanese Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Cornali Mario |
- |
|
- |
|
- |
Mossotti Aureliano |
- |
|
- |
|
- |
Pearse Reginald |
- |
|
- |
|
- |
Puccinelli Puccio |
- |
|
- |
|
- |
Revilliod Orazio |
- |
|
- |
|
- |
Sidlo Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Valle G. B. |
- |
|
- |
|
- |
Wittig Edward |
- |
|
|
|
- |
Destree Danse Marie |
- |
|
- |
|
- |
Halm Peter |
- |
|
- |
|
- |
Luise Diana |
- |
|
- |
|
- |
Natali Fausto Maria |
- |
|
- |
|
- |
Pittore Mino |
- |
|
- |
|
- |
Tarkhoff Nicola |
- |
|
- |
|
- |
Ariosi Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Checchini Italia |
- |
|
- |
|
- |
Maselli Giacomo |
- |
|
|
|
- |
Natali Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Sala Valentini Irene |
- |
|
- |
|
- |
Beghè Davide |
- |
|
- |
|
- |
La Barbera Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Puccio Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Venturini Adelchi |
- |
|
- |
|
- |
D'Adamo Pasquale |
- |
|
- |
|
- |
Fasano Domenico |
- |
|
- |
|
- |
Spadafora Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Boffa Natale |
- |
|
- |
|
- |
Decorchemont Francois Emile |
- |
|
- |
|
- |
Grabau E. |
- |
|
- |
|
- |
Kitt Ferdinand |
- |
|
- |
|
- |
Piva Gino |
- |
|
- |
|
- |
De Martino Eduardo |
- |
|
- |
|
- |
Detaille Jean Baptiste Edward |
- |
|
|
|
- |
Luksch Richard |
- |
|
- |
|
- |
Mahieux Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Natalini Italo |
- |
|
- |
|
- |
Peccini Tommaso |
- |
|
- |
|
- |
Puccioni Mario |
- |
|
- |
|
- |
Ronca Benvenuto |
- |
|
- |
|
- |
Rouault Georges |
- |
|
- |
|
- |
Dedei Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Domenighini Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Miradio Pasquale |
- |
|
- |
|
- |
Ticò Alcide |
- |
|
|
|
- |
Gambone Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Leona S. |
- |
|
- |
|
- |
Riva Natale |
- |
|
- |
|
- |
Sardo Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Fergola Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Baratta Paolo |
- |
|
|
|
- |
Casini Giorgio |
- |
|
- |
|
- |
Maillaud Fernand |
- |
|
- |
|
- |
Porta Gerardo |
- |
|
- |
|
- |
De Bernardi Mario |
- |
|
- |
|
- |
Rousseau Henri |
- |
|
|
|
- |
Ssredin Alexander Valentinovitch |
- |
|
- |
|
- |
Venturini Venturino |
- |
|
- |
|
- |
Cammarano Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Ferrante Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Domingo Roberto |
- |
|
|
|
- |
Roncaglia Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Boga Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Calamida Laura |
- |
|
- |
|
- |
Latini Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Pugli Jole |
- |
|
- |
|
- |
Bettazzi Ubaldo |
- |
|
- |
|
- |
Borbereki Zoltan |
- |
|
- |
|
- |
Botto G. |
- |
|
- |
|
- |
Canella Giorgio |
- |
|
- |
|
- |
Eakins Thomas |
- |
|
- |
|
- |
Fondi Mauro |
- |
|
- |
|
- |
Jorde Lars |
- |
|
- |
|
- |
Lodi Massimiliano |
- |
|
- |
|
- |
Marino Emilio |
- |
|
- |
|
- |
Fabris Claudio |
- |
|
- |
|
- |
Franco Matilde |
- |
|
- |
|
- |
Pizzati Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Rivano Amedeo |
- |
|
- |
|
- |
Armanni Osvaldo |
- |
|
- |
|
- |
Brioschi Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Fervelli Piero |
- |
|
- |
|
- |
Leoncini Leone |
- |
|
- |
|
- |
Mc Crossan Mary |
- |
|
- |
|
- |
Parlade Y Heredia conte Andrès |
- |
|
- |
|
- |
Stabrowski Casimir |
- |
|
- |
|
- |
Villon Jacques |
- |
|
- |
|
- |
Alfieri Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Beretta Giacomo |
- |
|
|
|
- |
Botto Dassori Angelina |
- |
|
- |
|
- |
Donadio Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Fonin Iwan |
- |
|
- |
|
- |
Seffner Karl |
- |
|
- |
|
- |
D'Amico Nicola |
- |
|
- |
|
- |
Chemiakin Mikail |
- |
|
- |
|
- |
Fabris Nina |
- |
|
- |
|
- |
Fonini Noemi |
- |
|
- |
|
- |
Gandestedt Erminia |
- |
|
- |
|
- |
Guacci Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Nordlind Ernst |
- |
|
- |
|
- |
Torri Enrico |
- |
|
- |
|
- |
Andrè Eugenie |
- |
|
- |
|
- |
Barbano Alfredo |
- |
|
- |
|
- |
Crespin Adolphe |
- |
|
- |
|
- |
Eberle Abastenia St. Leger |
- |
|
- |
|
- |
Loekhart M. Grigor C. Douglas |
- |
|
- |
|
- |
Salerno Franceschina |
- |
|
- |
|
- |
Spinelli Marcello Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Biondi Bruno |
- |
|
- |
|
- |
Boggio Camillo |
- |
|
- |
|
- |
Borchi Emo |
- |
|
- |
|
- |
Caridi Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Cheng-yi -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Ciolina Giovanni Battista |
- |
|
- |
|
- |
Nauman Arno |
- |
|
- |
|
- |
Pecz Samuele |
- |
|
- |
|
- |
Pizzi Eletta |
- |
|
- |
|
- |
Andreani Aldo |
- |
|
|
|
- |
Belgioioso Carlo conte di Barbiano |
- |
|
- |
|
- |
Canessa Achille |
- |
|
- |
|
- |
D'Albore Achille |
- |
|
- |
|
- |
Degouve De Nuncques William |
- |
|
- |
|
- |
Donati Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Giampaolo Francesco |
- |
|
- |
|
- |
Sturzenegger Hans |
- |
|
- |
|
- |
Morelli Errico |
- |
|
- |
|
- |
Barbara (pilota aviatrice) |
- |
|
- |
|
- |
Ceaglio Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Manzoni Giovanni |
- |
|
|
|
- |
Walker Arthur George |
- |
|
- |
|
- |
Cresseri Gaetano |
- |
|
- |
|
- |
Maioli Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Torrini Fosco |
- |
|
- |
|
- |
Hirsch Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Feste Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Morena Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Stabile Andrea |
- |
|
- |
|
- |
Betti Oreste |
- |
|
- |
|
- |
Bordignon Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
De Bock Theodor |
- |
|
- |
|
- |
Federici Fanny |
- |
|
- |
|
- |
Giribaldi Di S. Erasmo Edoardo |
- |
|
- |
|
- |
Gramola Pinetta |
- |
|
- |
|
- |
Logelain Alphonse |
- |
|
- |
|
- |
Lupetti Carlo |
- |
|
- |
|
- |
Torrini Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Calcagno Celestino |
- |
|
- |
|
- |
Caspar Filser Maria |
- |
|
- |
|
- |
Hirschfeldt Benno |
- |
|
- |
|
- |
Parnigotto Enrico |
- |
|
- |
|
- |
Walker Frederick o Fred |
- |
|
- |
|
- |
Wolff G. U. |
- |
|
- |
|
- |
Creten Georges |
- |
|
- |
|
- |
Riajsky Gueorgiy (giorgio) |
- |
|
- |
|
- |
Riegler Federigo |
- |
|
- |
|
- |
Alden Weir J. |
- |
|
- |
|
- |
Andreesco Jon |
- |
|
- |
|
- |
Ceccarini Alessandro |
- |
|
- |
|
- |
Creten Victor |
- |
|
- |
|
- |
Facchinetti Nicolò |
- |
|
- |
|
- |
Gualdo Augusto |
- |
|
- |
|
- |
Massa Angioletta |
- |
|
- |
|
- |
Pallady Teodor |
- |
|
- |
|
- |
Pedersen Viggo |
- |
|
- |
|
- |
Pertici Menotti |
- |
|
- |
|
- |
Tassistro Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Bergamini Aldo |
- |
|
- |
|
- |
Bettini Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
De Botwer C. H. B. |
- |
|
- |
|
- |
Hirzel Ermanno |
- |
|
- |
|
- |
Mozzaniga Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Sarri Eusebio Angela |
- |
|
- |
|
- |
Tatafiore Ernesto |
- |
|
- |
|
- |
Alvano Raffaele |
- |
|
- |
|
- |
Bettini Pirro |
- |
|
- |
|
- |
Bouda Cyril |
- |
|
- |
|
- |
De Merlis -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
La Russa Rocco |
- |
|
- |
|
- |
Lupola Gyorgy |
- |
|
|
|
- |
Massa Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Misuraca Giacomo |
- |
|
- |
|
- |
North John William |
- |
|
- |
|
- |
Tury Giulio |
- |
|
- |
|
- |
Bettini Werter |
- |
|
- |
|
- |
Canevari Angelo (da Viterbo) |
- |
|
- |
|
- |
Dezzuti Mario |
- |
|
- |
|
- |
Maquay Maud |
- |
|
|
|
- |
Tuset Salvador |
- |
|
- |
|
- |
Zattera Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Aldor Giovanni Ladislao |
- |
|
- |
|
- |
Ceccato Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Vindimian De Gaspari Maria |
- |
|
- |
|
- |
Stravolo Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Burbatti Innocenzo |
- |
|
- |
|
- |
De Michele Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Giron Charles |
- |
|
|
|
- |
Navarro Romero Vicente |
- |
|
- |
|
- |
Rivolta Paolo |
- |
|
- |
|
- |
Schilde Emil |
- |
|
- |
|
- |
Capaldo Luigi |
- |
|
- |
|
- |
D'Auletta Giovambatista |
- |
|
- |
|
- |
Correale Francesco Saverio |
- |
|
- |
|
- |
Crida Paolo Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Laughlan D. S. Mac. |
- |
|
- |
|
- |
Meunier Georgette |
- |
|
|
|
- |
Orlando Giovanni Maria |
- |
|
|
|
- |
Pallesi Bruno |
- |
|
- |
|
- |
Backer Otto Harriet |
- |
|
- |
|
- |
Bogoni Adriano |
- |
|
- |
|
- |
Colotte Aristide Michel |
- |
|
- |
|
- |
La Tessa Alfonso |
- |
|
- |
|
- |
Mitoff Anton |
- |
|
- |
|
- |
Stanfield G. C. |
- |
|
- |
|
- |
Lanzetta Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Struffi Francesco |
- |
|
- |
|
- |
De Bylandt Conte |
- |
|
- |
|
- |
Fiaschi Emilio |
- |
|
- |
|
- |
La Thangue H. H. |
- |
|
- |
|
- |
Lojacono Pojero Roberto |
- |
|
- |
|
- |
Pervukin E. |
- |
|
- |
|
- |
Badalla Vincenzo |
- |
|
- |
|
- |
Betts Louis |
- |
|
- |
|
- |
Bordoni Pietro |
- |
|
- |
|
- |
Boukholz Feodor |
- |
|
- |
|
- |
Colton William Robert |
- |
|
- |
|
- |
Fontana Orlando |
- |
|
- |
|
- |
Gianfrancesco Gennaro |
- |
|
- |
|
- |
Marabotti F. |
- |
|
- |
|
- |
Sullivan Edmund Joseph |
- |
|
- |
|
- |
De Angelis Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Badaracco Clorinda |
- |
|
- |
|
- |
Boulard Emile |
- |
|
- |
|
- |
Burgel Hugo |
- |
|
- |
|
- |
Colucci Alberto |
- |
|
- |
|
- |
Lolek Stanislav |
- |
|
- |
|
- |
Mecco Luigi |
- |
|
- |
|
- |
Parravicini Persia marchese Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Pla Y Gallardo Cecilio |
- |
|
- |
|
- |
Puricelli Guerra Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Schilling O Shilling Alexander |
- |
|
- |
|
- |
Tyndale Walter Fred. Roofe |
- |
|
- |
|
- |
Bellatti Rodolfo |
- |
|
- |
|
- |
Geller Joh. Nep. |
- |
|
- |
|
- |
Laura Longhi Olga |
- |
|
- |
|
- |
Loleo Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Lurje Victor |
- |
|
- |
|
- |
Mark Senior |
- |
|
- |
|
- |
Meyer Hans |
- |
|
- |
|
- |
Pedrini Massimiliano |
- |
|
- |
|
- |
Tynys Arvi |
- |
|
- |
|
- |
De Mola Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Feinberg L. |
- |
|
- |
|
- |
Notte Sacchi Teresa |
- |
|
- |
|
- |
Palm Torsten |
- |
|
- |
|
- |
Salomone Tommaso |
- |
|
- |
|
- |
Seguso Angelo |
- |
|
- |
|
- |
Walton Constance |
- |
|
|
|
- |
Ritondale Alfonso |
- |
|
- |
|
- |
Subba Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Arntzenius Florent |
- |
|
- |
|
- |
Barberi Giuseppe |
- |
|
- |
|
- |
Di Bella Giovanni |
- |
|
- |
|
- |
Eerelman O. |
- |
|
- |
|
- |
Fichera Marc'Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Knebel Tito |
- |
|
- |
|
- |
Laurencin Marie |
- |
|
- |
|
- |
Moradei Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Potter A. |
- |
|
- |
|
- |
Pushman Hovsep |
- |
|
- |
|
- |
Rizzetti Paolo Vincenzo |
- |
|
|
|
- |
Silo Antonio |
- |
|
- |
|
- |
Sung-kao-ki -sconosciuto- |
- |
|
- |
|
- |
Van Der Hoef G. |
- |
|
- |
|
- |
Bevan Robert |
- |
|
- |
|
- |
Calderara Antonio |
- |
|
- |
|
- |